Lokalita

O lokalitě

Bydlení s městem za zády

Letňany dnes kombinují jak starší vilovou zástavbu a původní sídliště, tak i nově realizované bytové komplexy. V blízkém okolí je dostupná i veškerá občanská vybavenost zahrnující obchodní centra, hypermarket s multikinem, Letňanské výstaviště, sportovní areál s bazénem, hokejovou a tenisovou halu a velkou řadu menších obchodů. 

Za sportem, zábavou a nákupy sem míří mnoho lidí jak z Letňan tak i okolních čtvrtí. Nově vybudovaná stanice metra v jižní části také výrazně zrychlila dopravu do centra Prahy, ať už za zábavou nebo za prací. I přes rozrůstající se vybavenost této lokality je tu mnoho míst na odpočinek.  Blízký lesopark Letňany, Ďáblický háj nebo Zámecký park v Čakovicích přinášejí dostatek prostoru pro zklidnění a relaxaci. Jistě příjemná je i relativní blízkost přírodních koupališť u Staré Boleslavi či říční koridor kolem Labe.

Dostupnost MHD:

  • autobusy : 110, 136, 140, 166, 201, 269, 351, 377, 511
  • metro (5 min jízdy autobusem)

Něco málo z historie

Letňany jsou pražské katastrální území ležící v městském obvodě Praha 9 a jedná se o městskou část Praha 18. První zmínka o ještě samostatné vesnici pochází již z roku 1347, kdy je zmíněno založení prvního poplužního dvora v roce 1307. Ves následně měnila majitele, krátce byla i v držení Valdštejnů. V roce 1651 se stala součástí vinořského panství, které patřilo rodu Černínů z Chudenic. 

Výrazný rozvoj Letňan je spojen s rokem 1925, kdy se sem z Kbel přestěhovala vojenská továrna na letadla – Letov a spolu s tím zde vzniklo i jedno z nejvýznamnějších československých letišť. V roce 1927 zde vzniká civilní část Vojenského leteckého ústavu studijního (dnes známého jako Výzkumný a zkušební letecký ústav), v roce 1931 přichází další letecká továrna Avia a nakonec letecká divize koncernu ČKD. Po komunistickém puči v roce 1948, postupně dochází k úpadku leteckých výrobců. Převrat v roce 1989 pak znamenal konec i posledního přeživšího leteckého výrobce – společnosti Letov. Do dnešních dnů zůstává již pouze Výzkumný a zkušební letecký ústav a samotné letiště.

V 70. a 80. letech zde bylo vybudováno sídliště, které nahradilo velkou část starých Letňan. V roce 1990 se Letňany pod názvem Praha-Letňany staly jednou z městských částí Prahy. Po roce 1989 nastává v oblasti Letnaň velký rozvoj služeb, v západní části vyrostly hypermarkety Tesco, Lidl a Globus a rozvoj Letňan v současné době dále pokračuje s novými stavebními projekty. (zdroj)


noční